Британия университетинин профессорлору эл аралык Ала-тоо университетине келип кетишти.

December 7, 2019

Эл аралык Ала-тоо университетине Нортхэмптон университетинен Сэнди Макдональд, Марселла Дая профессорлору келип кетишкен. .Алардын келуу максаты болуп бул окуу программаларын жогорулатуу жана коомдогу аялдардын жеке ишмердуулугун бизнес жана туризмге багыт коргозуу. Кыргызстан менен Улуу Британиянын ортосундагы эн негизги тема болуп бизнес баштоо боюнча ой пикир алмашуу болуп откон.
Профессорлор жаны келишкенде эле аларды Менеджмент кафедрасынын мугалимдери тосуп алышты,жана ошондой эле алар Ала-тоо университетинин быйылкы бутуруучулору менен жеке ишмердуулук жана туура бизнести баштоо жонундо эн эле жаны эффективдуу методдору жонундо айтып кантип туура жолду тандоонун багытын коргозуп беришти .

Эн негизги тема болуп бул туризм чойросун онуктуруу жана кардарлар менен байланышуу онорун онуктуруу . Кыргызстанда келечекте эн эле онугуучу бизнес бул туризм болуп эсептелеерин Сенди менен Марселла озгочо белгилеп кетишти.

Жолугушуу аяктаган сон эки университеттин окулдору мини – турга Бишкек шаарынын кооз жерлерин коргону кетишти!Лондондон келген профессорлор Кыргызстандын жаратылышына ото суктанышты да дагы бир жолу озгочо белгилегендей Кыргызстанда туризм бизнеси келечекте онугуусуно чон мумкунчулук бар экенин белгилесе болот.
Жана ошондой эле алар базарларды да коруп келишкен, таанышуу учурунда алар « чыгыштагы соодалашуу турлорунун» биздин олкобуздо азыркыга чейин иштелип келе жатканын корушкон!